Bosch B36IT905NP Benchmark Series 36 inch Smart Built-In French Door Refrigerator with 19.4 cu. ft. Total Capacity, Energy Star, Home Connect, LED Lighting, Ice Maker, Optiflex Hinge, in Panel Ready
This item is discontinued. Go to replacement below.
Loading replacement model...
Got Questions? Ask About This Product
Packages featuring Bosch B36IT905NP
Complete solutions designed by our experts for optimal performance.
Top Brand
Bosch
Why this brand stands out for our shoppers
Highly Rated
Trending
Low Returns
Bosch B36IT905NP Features
Features:
Benchmark Series 36" Built-In Custom Panel French Door
The 36" Custom Panel French door built-in refrigerator works efficiently to keep food fresh longer, and prevent the transfer of flavors and odors.
Control temperature and monitor with Home Connect
Dual Compressors for both your fridge and freezer
ENERGY STAR qualified
ENERGY STAR® qualified for energy efficiency.
UltraClarityPro® Water Filter
LED Lighting
Bright LED lighting illuminates the entire interior.
Optiflex® Hinge
Optiflex® hinge allows for flush-mount doors, without damaging surrounding cabinetry
Refrigerator Features:
- 3 Total /2 Adjustable Glass Shelves with Metal Trim
- 6 Total/2 Gallon Door Bins
- Humidity Control Drawer
- Frost Free Defrost
Freezer Features:
- 2 Drawers
- Automatic Defrost
- Ice Maker
Bosch Smart Built-In French Door Refrigerator: Pros And Cons
Pros:
Cons:
Conclusion:
Bosch B36IT905NP Specifications
| Width | |
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35 3/4" |
| Cutout Width | 36" |
| Depth | |
| Depth | 24" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 44 15/16" |
| Counter-Depth | Yes |
| Cutout Depth | 25" |
| Height | |
| Height | 84" |
| Cutout Height | 84" |
Bosch B36IT905NP Overview
Features:
ENERGY STAR qualified
UltraClarityPro® Water Filter
LED Lighting
Optiflex® Hinge
Refrigerator Features:
- 6 Total/2 Gallon Door Bins
- Humidity Control Drawer
- Frost Free Defrost
Freezer Features:
- 2 Drawers
- Automatic Defrost
- Ice Maker
Pros:
Cons:
Conclusion:
| Width | |
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35 3/4" |
| Cutout Width | 36" |
| Depth | |
| Depth | 24" |
| Counter-Depth | Yes |
| Cutout Depth | 25" |
| Height | |
| Height | 84" |
| Cutout Height | 84" |
Bosch B36IT905NP Rebates
Bosch NECO Buy More Save More Rebate
Valid between
May 13, 2026 - June 10, 2026
Claims must be submitted online by
August 10, 2026
Bosch B36IT905NP Warranty & Returns
Warranty Information
N/A
Return Policy
Bosch B36IT905NP Why Us
Flexible Monthly Financing with Affirm
Membership Club
Free Standard Installation
Free 1 Year Extended Warranty
Bonus Rewards
3 Level Rebate
Manufacturer rebates, instant savings, and product discounts — all in one place.
Customize your Coverage
Choose a 3- or 5-year protection plan—get 50% back if you don't use it.