Fulgor Milano F7ECIK48BA1 Enova 700 Series 48 inch Induction Cooktop with 5 Elements, Bridge Zone, Power Boost Burner, Pan Detection System and Custom Metal Kit (Black Anodized)
2 year warranty included
Memorial Day
Save $550.00 in cart
F7ECIK48BA1
Sales promotional badge
Electric fuel
Buy More Save More Promotion
F7ECIK48BA1-Front-1
F7ECIK48BA1-Front-2
F7ECIK48BA1-Copper
F7ECIK48BA1-Black
F7ECIK48BA1-Angled
F7ECIK48BA1-Top
F7ECIK48BA1-Controls
F7ECIK48BA1-Details
F7ECIK48BA1-Knobs
Our Price:
In Cart Savings:
Shipping:FREEYou save
Secure transaction
Got Questions? Ask About This Product
Fulgor Milano F7ECIK48BA1 Features
Enova 700 series 48" Customizable Induction Cooktop
The Enova 700 series 48” Customizable Cooktop has a unique design incorporating elegant tactile knobs recessed into a 5/8” thick metal frame with removable and interchangeable control panel insert and side profiles. These profiles are available in black anodized, brushed brass, or satin aluminum finishes are included. The cook top features our Quantum induction for unsurpassed power and efficiency. Each cooktop has 5 cooking zones controlled via an elegant electronic knob, with one 11” max power zone plus 2 bridge zones, each zone featuring, warm, warm plus, 1-9 levels, with boost and auto functions. The Enova cook top has all the functionality and performance you would expect from an ultra premium appliance in an exclusive and customizable design.
  • Easy Clean Ceramic Glass
  • Bridge Zone
  • Power Boost Burner
  • Pan Detection system
  • Digital Controls
  • Residual Heat Sensor
  • Warming Function
  • Elegant Ceramic Glass surface
  • 5 Cooking Zones
  • Knob Controlled
  • Digital Display
  • Cooking Power Levels 1 to 9
  • Pot Detection System
  • Cooling fan system
  • Cooking Power Levels indication
  • Child lock function
Functions
  • Melting Function 113°F/45°C
  • Warming Function 158°F / 70°C
  • Simmer Function 205°F / 95°C
  • Booster/Fast boil function for each zone
  • Automatic Preheat Function
  • Bridge Function
  • Residual heat indication
Why Buy Fulgor Milano F7ECIK48AS1/F7ECIK48BA1 Enova 700 series 48" Customizable Induction Cooktop
Frequently Asked Questions
Q: What type of cooktop is the F7ECIK48?
Q: How many cooking zones does it have?
Q: What are bridge zones used for?
Q: What kind of controls does it use?
Q: Does it offer customizable design options?
Q: What cooking functions are included?
Q: Is the surface easy to clean?
Q: What safety features does it have?
Q: Do I need special cookware for induction?
Pros and Cons of Fulgor Milano F7ECIK48AS1/F7ECIK48BA1 Enova 700 series 48" Customizable Induction Cooktop
Pros
  • Easy to clean surface: The smooth ceramic glass cooktop wipes down quickly after cooking.
Cons
Conclusion
Fulgor Milano F7ECIK48BA1 Specifications
Width
Exterior Width48"