Fulgor Milano F7EIK36AS1 Enova 700 Series 36 inch Induction Cooktop with 5 Elements, Bridge Zone, Power Boost Burner and Pan Detection System (Stainless Steel)
2 year warranty included
Memorial Day
Save $300.00 in cart
F7EIK36AS1
Sales promotional badge
Electric fuel
Buy More Save More Promotion
F7EIK36AS1-Front-1
F7EIK36AS1-Front-2
F7EIK36AS1-Angled
F7EIK36AS1-Top
F7EIK36AS1-Top-2
F7EIK36AS1-Side
F7EIK36AS1-Controls-1
F7EIK36AS1-Controls-2
F7EIK36AS1-Controls-3
F7EIK36AS1-Details
F7EIK36AS1-Knobs
Our Price:
In Cart Savings:
Shipping:FREEYou save
Secure transaction
Got Questions? Ask About This Product
Fulgor Milano F7EIK36AS1 Features
Enova 700 series 36" Induction Cooktop
The Enova 700 series 36” Cooktop has a unique design incorporating elegant tactile knobs on a 5/8” thick metal frame. Although this cook top does not feature the customizable trims, it still offers the unique design in a standard finish. The cook top features our Quantum induction for unsurpassed power and efficiency. Each cooktop has 5 cooking zones controlled via an elegant electronic knob, with one 11” max power zone plus 2 bridge zones, each zone featuring, warm, warm plus, 1-9 levels, with boost and auto functions. The Enova cook top has all the functionality and performance you would expect from an ultra premium appliance in an exclusive and unique design.
  • Easy Clean Ceramic Glass
  • Bridge Zone
  • Power Boost Burner
  • Pan Detection system
  • Digital Controls
  • Residual Heat Sensor
  • Warming Function
  • Elegant Ceramic Glass surface
  • 5 Cooking Zones
  • Knob Controlled
  • Digital Display
  • Cooking Power Levels 1 to 9
  • Pot Detection System
  • Cooling fan system
  • Cooking Power Levels indication
  • Child lock function
Functions
  • Melting Function 113°F/45°C
  • Warming Function 158°F / 70°C
  • Simmer Function 205°F / 95°C
  • Booster/Fast boil function for each zone
  • Automatic Preheat Function
  • Bridge Function
  • Residual heat indication
Why Buy Fulgor Milano F7EIK36AS1/F7EIK36BA1 Enova 700 series 36" Induction Cooktop
Frequently Asked Questions
Q: What type of cooktop is the F7EIK36?
Q: How many cooking zones does it have?
Q: What are bridge zones?
Q: What kind of controls does it use?
Q: Does it have safety features?
Q: Are there special cooking functions?
Q: Is the surface easy to clean?
Q: Does it have a digital display?
Q: What makes induction better than traditional electric?
Pros and Cons of Fulgor Milano F7EIK36AS1/F7EIK36BA1 Enova 700 series 36" Induction Cooktop
Pros
  • Easy to clean: The smooth ceramic glass surface wipes down quickly after cooking.
Cons
Conclusion
Fulgor Milano F7EIK36AS1 Specifications
Width
Exterior Width36"
Width36"