Fulgor Milano F7RT24B1 700 Series 24 inch Electric Cooktop with 4 Elements, Ceramic Glass Surface, Slide Touch Control and Residual Heat Sensor (Black)
2 year warranty included
Memorial Day
Save $50.00 in cart
F7RT24B1
Sales promotional badge
Electric fuel
Buy More Save More Promotion
F7RT24B1-Front
F7RT24B1-Right
F7RT24B1-Left
F7RT24B1-Front-2
F7RT24B1-Right-2
F7RT24B1-Left-2
F7RT24B1-Controls
F7RT24B1-Details
Our Price:
In Cart Savings:
Shipping:FREEYou save
Secure transaction
Got Questions? Ask About This Product
Fulgor Milano F7RT24B1 Features
700 Series 24" Vetro-Ceramic Cooktop
  • Easy Clean Ceramic Glass
  • Slide Touch Control
  • Residual Heat Sensor
  • Digital Minute Minder
  • 4 Vetroceramic cooking zones
  • Melt Function
  • Child Lock Function
  • Independent timer for each zone
  • Pause function
  • Failure Codes Indication
  • Digital Display for Power Level
  • Automatic Heat-up Time
Why Buy Fulgor Milano F7RT24B1/F7RT24S1 700 Series 24" Vetro-Ceramic Cooktop
Frequently Asked Questions
Q: What type of cooktop is the F7RT24?
Q: What kind of controls does it use?
A: The cooktop uses slide touch controls, allowing smooth and precise adjustment of heat settings.
Q: How many cooking zones does it have?
Q: Does it have safety features?
Q: What is the Digital Minute Minder?
Q: Are there additional helpful functions?
Q: Is it easy to clean?
A: Yes. The easy‑clean ceramic glass surface makes cleanup after cooking simple.
Q: What kind of display does it have?
Pros and Cons of Fulgor Milano F7RT24B1/F7RT24S1 700 Series 24" Vetro-Ceramic Cooktop
Pros
Cons
Conclusion
Fulgor Milano F7RT24B1 Specifications
Width
Exterior Width24"
Width24"
Cutout Width22 5/8"
Depth
Depth21 1/8"
Cutout Depth19 1/4"
Height
Height3"