Why should you buy LG LF24Z6530S?
Frequently Asked Questions by Customers
Pros
Cons
| Width | |
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35 3/4" |
| Cutout Width | 36" |
| Depth | |
| Depth | 29 7/8" |
| Depth without Handles | 23 1/2" |
| Depth with Door Opened at 90 Degrees | 48" |
| Counter-Depth | Yes |
| Cutout Depth | 24" |
| Height | |
| Height | 70 1/4" |
| Height without Hinges | 68 1/2" |
| Cutout Height | 70" |
LG Counter-Depth MAX with Zero Clearance 3-Door French Door Refrigerator with Thin Door Design
Key features
More shelf space
Pros
Cons
| Width | |
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35 3/4" |
| Cutout Width | 36" |
| Depth | |
| Depth | 29 7/8" |
| Counter-Depth | Yes |
| Cutout Depth | 24" |
| Height | |
| Height | 70 1/4" |
| Cutout Height | 70" |
Valid 4/9/26 – 6/16/26
LG ThinQ 1+1 Year Limited Warranty Promotion
Enjoy a total of 2 year limited warranty on select LG appliances
See Rebate for more details
May take up to 14 days for registered product warranty to reflect 2 years on the LG ThinQ app
LG NECO Buy More Save More Rebate
Valid between
May 13, 2026 - June 10, 2026
Claims must be submitted online by
August 10, 2026
1 year Parts and Labor, 5 Years on Sealed System, 10 Years on Compressor Parts
Free Standard Installation
Free 1 Year Extended Warranty
Bonus Rewards
Manufacturer rebates, instant savings, and product discounts — all in one place.
Choose a 3- or 5-year protection plan—get 50% back if you don't use it.