Summit ADFD2D24PNR 24 inch 2-Drawer All-Freezer with 3.5 cu. ft. Capacity, Outdoor Weatherproof Construction, Door Alarm, Energy Star, and ADA Compliant, in Panel Ready
Memorial Day
Save $100.00 in cart
ADFD2D24PNR
Sales promotional badge
Energy Star certified
Buy More Save More Promotion
ADFD2D24PNR
ADFD2D24PNR
ADFD2D24PNR
ADFD2D24PNR
ADFD2D24PNR
ADFD2D24PNR
ADFD2D24PNR
Our Price:
In Cart Savings:
Shipping:FREEYou save
Secure transaction
Got Questions? Ask About This Product
Summit ADFD2D24PNR Features
Features:
2-Drawer All-Freezer
24" wide 3.5 cu.ft. undercounter frost-free freezer with two gliding drawers
ENERGY STAR certified
Ensures unit runs efficiently with an environmentally friendly performance
Panel-ready drawer fronts
Drawers can be customized with overlay panels to match or accent existing cabinetry (panel dimensions: 23.34" W x 13.93" D at 3/4" thick)
Indoor/Outdoor compatible
Durable, weatherproof construction designed to hold up to the elements
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use
ADA compliant
32” height allows for installation within ADA-compliant spaces
Stainless steel construction
Adjustable height
Unit can be raised to 34.5", with a taller kickplate included for a seamless look
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
Professional handles
Stainless steel handles add style to any setting
Frost-free
No-frost operation for minimal user maintenance
Interior lighting
Soft LED lighting makes for easy viewing of each drawer’s contents
Digital thermostat
Digital display
Large display allows for easy readability and unit control
Sliding basket
Removable basket included for additional storage convenience
Drawer dividers
Two adjustable dividers provide flexibility when organizing the interior
Removable drawers
Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Temperature alarm
Alarm alerts you if the unit’s temperature goes beyond recommended high and low temperature ranges
Door alarm
Audible alarm sounds if the drawers are left open for more than five minutes
Sabbath mode
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Right-angle plug
Flat plug allows unit to sit flush against the wall
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
Fan-forced cooling
Provides for efficient, even cooling of the entire unit
Temperature memory
Unit will retain temperature settings after losing power
Anti-slam drawers
Soft-close glides prevent drawers from slamming shut for additional durability and safety
Anti-tip bracket
Bracket (included) helps prevent tipping for added safety
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Matching refrigerator
Pair with Summit's ADRD24PNR to create a side-by-side set
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Summit ADFD2D24PNR Specifications
Width
Exterior Width24"
Width23 3/8"
Depth
Depth22 3/4"
Depth with Door Opened at 90 Degrees37 7/8"
Counter-DepthYes
Height
Height32"