ZLINE SDRSWM36 36 inch Paramount Series Dual Fuel Range with 6 Burners, 5.2 cu. ft. Capacity Oven, Convection Cooking and Italian-Made Auto-Reignition Burners (White Matte)
1 year warranty included
Memorial Day
Save $300.00 in cart
SDRSWM36
Sales promotional badge
Buy More Save More Promotion
SDRSWM36-Angled
SDRSWM36-Front
SDRSWM36-Interior
SDRSWM36-Angled
SDRSWM36-Burner
SDRSWM36-Hinge
SDRSWM36-Convection
SDRSWM36-Cooktop
SDRSWM36-Dimensions
SDRSWM36-Satin-SS
SDRSWM36-Warranty
Our Price:
In Cart Savings:
Shipping:FREEYou save
Secure transaction
Got Questions? Ask About This Product
ZLINE SDRSWM36 Features
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. Paramount Dual Fuel Range with 6 Burner Gas Cooktop and Electric Convection Oven in Satin Stainless Steel  combines the versatility of a gas cooktop with 6 Italian-made auto-reignition burners, an electric convection oven with digital thermostat technology, enhanced cast iron grates, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
ZLINE Paramount Series
Dual Fuel Flexibility
Italian-Made Auto-Reignition Burners
Horizon Oven Window
Fast Preheating
Dual Function Burner
Ultra Quiet Operation
Powerful Convection Cooking
Large Oven Capacity
An expansive oven capacity of 5.2 cu. ft. fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
StayPut Oven Door Hinges
Designed to support the full weight of the oven door, offering additional convenience and safety
Premium Oven Insulation
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks
2 durable ball-bearing oven racks provide extra convenience and ease when working with larger dishes
Dual Oven Lights
Satin Stainless Steel
Minimal Cleaning
Hand-finished porcelain one-piece cooktop allows for easy cleaning and maintenance
LP Conversion Kit
Industry First Lifetime Burner Warranty
Manufacturer Warranty
1-year parts and service warranty
ZLINE SDRSWM36 Specifications
Width
Exterior Width36"
Width36"
Depth
Depth27 3/4"
Depth without Handles27 3/4"
Height
Height36"